
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.24 mm |
| Width | 9.35 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.57 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1.5 A |
| Dropout Voltage | 1.95 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Load Regulation | 0.5 %/V |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 609
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62506
Ext.Price$0.62506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62506 | $0.62506 |
| 10 | $0.52186 | $5.21860 |
| 25 | $0.49058 | $12.26450 |
| 50 | $0.46118 | $23.05900 |
| 100 | $0.41390 | $41.39000 |
| 300 | $0.39747 | $119.24100 |
| 500 | $0.38170 | $190.85000 |
| 1000 | $0.36637 | $366.37000 |
